Var olan okul dergiciliği fikrine yeni bir bakış açısı kazandırmak için üzerine uzun uzun düşünen Eskişehir Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından büyük özenle hazırlanan bir dergi; Çınaraltı.

Edebiyat ve sanatla ilgilenen 11. sınıf öğrencilerinin kurduğu bir ekiple büyük emek vererek ve dört elle sarılarak hazırladıkları Çınaraltı dergisi, ikinci sayısıyla sadece kendi okulları içinde yayınlanmış bir dergi olarak kalmaktan ziyade okul dışında da geniş kitlelere ulaşarak ses getiren bir dergi olmayı amaçlıyor.

İlk sayılarında şair Haydar Ergülen röportajına yer veren Çınaraltı ekibi, ikinci sayılarında ise Murat Menteş röportajı gerçekleştirdi. Şair ve yazar Ali Lidar’ın da Felsefe öğretmeni olarak görev yaptığı Eskişehir Anadolu Lisesi öğrencilerinin öykü, şiir, deneme, makale gibi türlerde eşsiz eserlerini büyük bir emekle bir araya getirerek oluşturdukları Çınaraltı dergisi, salt okul dergiciliği yerine çok satan dergileri kendisine örnek almış gibi görünüyor. Yaratıcı ve edebi yönü ağır basan öğrenclerin ortaya çıkardığı Çınaraltı dergisinin ikinci sayısı, içeriğinden tasarımına kağıt türünden baskı kalitesine kadar nitelikli bir dergi olma yolunda büyük bir yol almış gibi görünüyor.

Kerem Söğütkıran ve Ali Lidar’ın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Çınaraltı dergisi ekibi hedeflerinin gelecek yıl iki ayda bir yayınlanmak olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Heyecanımıza ortak olmanız dileğiyle!”

Yazar

Öğretmen. Tasarımcı. Programlamacı. Fotoğraf sanatçısı. Amatör müzisyen. Öykü ve deneme yazarı. Kurgu Kültür, Güney Dergisi, Logos, Otobug, Fraksiyon, TabutMag, Yalnızlar Mektebi, Kaos Çocuk Parkı, Heroinstar, Hırkalı Edebiyat gibi bir çok yerde yazıp çizdi. Roka, Vesait, Karahindiba Dergi gibi dergilerde tasarım çalışmaları, bir çok yayınevi için kitap dizgisi ve kapak tasarımı yaptı. 2014 yılında derlenen "Öyküler Sen Varsan Güzel" kitap projesinde yer aldı. Halen Kaybolan Defterler'de yazmakta; Çınaraltı Dergi ve çok sayıda yazar için tasarım çalışmaları yapmaktadır. Yakın zamanda "Kütürt" isimli kitabı "Kaos Çocuk Parkı Kitaplığı" kitap serisi altında Peron Kitap tarafından yayınlanmıştır.