Hisseli Zayiatlar Kumpanyası

““Küçük bir çocuk gibi davranmayı kes artık” desene bi.”

“Küçük bir çocuk gibi davranmayı kes artık.”

İşe yaradı mı? Yaramadı. Hiçbir zaman yaramaz.

Çünkü bir çocukluk bazen gelecekten daha çok peşinden koşulasıdır… Evet, bunun sebebi yalnızlıktır. Veya kimsesizlik.

“Hiç o kadar yalnız kaldın mı?” diyorsun. Evet, bir “hiç” kadar yalnız kaldığım oldu… Uzun uzun… Kimse benim kadar uzun uzun boş gözlerle bakamaz. Bazen sanki, hiç kimse senin kadar yalnız olamazmış gibi gelir. Bundandır, çocukluğun sonsuz sayılı günlerini arama isteği.

Bir gün üniversitede, Fen Bilgisi Labaratuarı dersinde fizik hocası kasıntı kadın anlatıyordu… Maddeler arasında ısı alışverişi. Boyut değiştirme. İletim. Bir maddenin ısısı diğerine geçebilirdi. Maddelerin ısısı eşitlenene dek bu alışveriş sürerdi. Ve bunun gerçekleşmesi için zaman gerekirdi.

Oysa çocukluğun sıcaklığı, büyüdükçe eşitlenmeyi bırak, saniye saniye tükenir, biter… Ve bu fizik biliminin değil, biyolojinin konusudur.

Büyüklük, çocukluğun iğrenç bir parazitidir.

Önce eşitler, sonra tüketir.

Bu böyledir.

Yazar

Öğretmen. Tasarımcı. Programlamacı. Fotoğraf sanatçısı. Amatör müzisyen. Öykü ve deneme yazarı. Kurgu Kültür, Güney Dergisi, Logos, Otobug, Fraksiyon, TabutMag, Yalnızlar Mektebi, Çınaraltı, Kaos Çocuk Parkı, Heroinstar, Tersakan Sanat, Hırkalı Edebiyat gibi birçok yayın organında yazıp çizdi. Murat Uyurkulak, Ahmet Büke, Haydar Karataş, Cenk Taner gibi isimlerle röportajlar yapıp; Evrensel Gazetesi, Edebiyat Burada, Siyasi Haber gibi çeşitli yayın organlarına röportajlar verdi. Roka, Vesait, Karahindiba Dergi gibi dergilerde tasarım çalışmaları, Fikret Başkaya, Lokman Kurucu gibi isimlerin de aralarında bulunduğu yüzlerce yazar ve yayınevi için kitap dizgisi ve kapak tasarımı; Erkan Kolçak Köstendil, Taylan Özgür Ölmez, Sermiyan Midyat, Levent Karataş, Mehmet Akbaş gibi isimler için çeşitli tasarım çalışmaları yaptı. 2014 yılında Arif Çıplak tarafından derlenen ve genç öykücülerin öykülerinden oluşan "Öyküler Sen Varsan Güzel" kitap projesinde yer aldı. "Kütürt" isimli kitabı "Kaos Çocuk Parkı Kitaplığı" kitap serisi altında Peron Kitap tarafından 2018 yılında yayınlandı. Daha sonra yine “Kütürt” isimli kitabıyla birlikte “Soğuk Masal” isimli kitabı Kaos Çocuk Parkı Yayınları tarafından 2018 yılında yayınlandı. Hâlen Kaybolan Defterler isimli Sanat-Edebiyat portalında genel yayın yönetmenliği, Ali Lidar’ın yayın koordinatörlüğünde Eskişehir Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Çınaraltı Dergi ve çok sayıda yazar için tasarım çalışmaları yapmakta. Senaryosunu kendi yazdığı iki kısa film, bir de kısa belgesel çalışması bulunmaktadır. 2020 yılında Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap tarafından beşincisi düzenlenen “Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri”nde “Biraz Ormanda Saklanacağım” başlıklı dosyasıyla öykü dalında birinciliğe değer görüldü.