İstanbul Okurken, üç kişilik bir ekip. Gizem Kendik bir sivil toplum kuruluşunda proje koordinatörlüğü yapıyor. Didem Kendik bir dergide fotoğraf ve sosyal medya editörlüğü yapıyor. Deniz Cem Önduygu ise görsel iletişim tasarımcısı. Teknik olarak uzmanlık alanları doğrultusunda bir iş bölümü yaptılar, ancak genel kararları hep birlikte veriyorlar. İstanbul Okurken’i gönüllü olarak yürütüyorlar ve herhangi bir kurumla ilişkileri yok.

En verimli okumalarını toplu taşımada yapmış meraklı (ve fotoğraf çekmeyi seven) insanlar olarak bu durum üzerine bir belgeleme yapmak istediler. Belki biraz da toplu taşımada okumayı normalleştirmek, “Çok istiyorum ama okumaya zaman yok” diye şikayet edenlere bu seçeneği hatırlatmak istediler. İstanbul’un, ulaşımda çok zaman harcayan ve çok çeşitli toplu taşıma araçlarına sahip bir şehir olması da onları motive etti. İstanbul Okurken’le kitap okuyanları yüceltmek, vaktini başka bir şey yaparak geçirenlerle (telefonda oyun oynamak, vs.) karşılaştırmak veya “Herkes kitap okusun!” mesajı vermek gibi dertleri yok; romantik bir tavırla hareket etmiyorlar. Sadece, İstanbul’da toplu taşımada geçen uzun vakti okuyarak değerlendirenler ilgilerini çekiyor ve onları fotoğraflıyorlar.

İstanbul’da sadece toplu taşıma araçlarıyla günde 5.7 milyon kişi, 13.5 milyon kez seyahat ediyor. İstanbulluların %37’si toplu taşımayı tercih ediyor.1

İETT (2014) verilerine göre İstanbul’da bir otobüs/metrobüs yolculuğunun ortalama süresi 32 dakika.2 Çeşitli araştırmalara göre bir İstanbullu bir günde yaklaşık 100 dakikasını yolda geçiriyor.3,4,5

İstanbul’da toplu taşımada geçen vakti (basılı veya dijital ortamda) okuyarak değerlendirmenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyor ve bunu yapanları (izinlerini alarak) fotoğraflıyorlar.

Rastladıkları kitaplar Goodreads sayfalarında listeleniyor.

Yazar

Öğretmen. Tasarımcı. Programlamacı. Fotoğraf sanatçısı. Amatör müzisyen. Öykü ve deneme yazarı. Kurgu Kültür, Güney Dergisi, Logos, Otobug, Fraksiyon, TabutMag, Yalnızlar Mektebi, Kaos Çocuk Parkı, Heroinstar, Hırkalı Edebiyat gibi bir çok yerde yazıp çizdi. Roka, Vesait, Karahindiba Dergi gibi dergilerde tasarım çalışmaları, bir çok yayınevi için kitap dizgisi ve kapak tasarımı yaptı. 2014 yılında derlenen "Öyküler Sen Varsan Güzel" kitap projesinde yer aldı. Halen Kaybolan Defterler'de yazmakta; Çınaraltı Dergi ve çok sayıda yazar için tasarım çalışmaları yapmaktadır. Yakın zamanda "Kütürt" isimli kitabı "Kaos Çocuk Parkı Kitaplığı" kitap serisi altında Peron Kitap tarafından yayınlanmıştır.