Bir daha hiç kimseye âşık olmadı.

Çünkü bir dahakine aşk, ilkinin basit bir kopyası olacaktı. Esas oğlan ölünce mecburen onun yerini dolduran yan roller gibiydi diğer tüm eller. Dalgın olduğu bir öğleden sonra, makinede unuttuğu çamaşırların kokuşması gibi. Sırf o koku geçsin diye makineyi yeniden durulamaya ayarlayıp başında beklemesi gibi.  Aslı pahalı diye reprodüksiyonu asılan Van Gogh tabloları gibiydi artık kimi adamlar. Kalbi de, o kopyalarla dolu evinin sıvası dökülmüş duvarları gibiydi.

Bir daha hiç kimseye âşık olmadı.

Sadece onun gibi gülenlerle izledi komedi filmlerini. Sigarasını onun gibi saranlarla çay ocaklarına oturdu. Sadece onun gibi yürüyenlerle sahil şeridi boyunca yürüdü. Onun gibi sipariş verenlerle yemeğe çıktı. Ve sadece onun gibi sarılanlarla öpüştü. Onlarca adamdan bir o yaptı ve geceleri soğuk yatağında birleştirdiği parçalara sarıldı. Beraber uyandığı adamların ense köküne baktı sabahları. Omzunun üzerinden ona benzeyenleri öptü yarı uykulu. Ama hiçbiriyle kahvaltı etmedi. Hiçbir zaman ışıkları yakmadı. Mumla yetindi. Yanındaki, bunu romantizmin bir parçası sandı belki. O ise sadece ışık oyunlarıyla ona en çok benzeyen yüz hatlarını, mimikleri hatta kırışıklıkları yakalamaya çalıştı.

Bir daha hiç kimseye âşık olmadı.

Daha çok kitap aldı. Film koleksiyonu yaptı. Müzik tarzını değiştirdi. Bazen sigara yaktı bazen bir küçük rakı yuvarladı. Saçlarıyla oynadı, tırnaklarını uzattı, göz kalemini koyulaştırıp rujunu tazeledi. Rabbiyle kavga etti. Kar tanelerini izledi. Bazı filmlerin sonunu değiştirip yapışkanlı kağıtlarına notlar aldı. Daha az uyudu, daha çok konuştu. Bazen uzun uzun yürüyüp sustu. Durmadan yazdı. Hiç okumadı.

Karşısına çıktı.

Göz göze geldi.

Onun mimiklerini izledi.

Kaçışını seyretti.

Bıraktığı hayata uzaktan bir iç çekti.

Ve geri döndü.

Ama bir daha hiç kimseye âşık olmadı.

Yazar

Sınıfının öğretmenidir. Vaktiyle, Koza Düşünce Dergisi'nde pedagojik düşünce yazıları, Yalnızlar Mektebi Dergisi'nde de araştırma\inceleme yazıları yazmışlığı vardır. Şimdi ise Kaybolan Defterler'de, Karahindiba Dergi'de ve Âlâ Edebiyat Dergisi'nde bir küçük yaprakçıktır. Hayatının geri kalan kısmını ise bolca okuyan, kalemi yettikçe yazan bir cesur acemi olarak sürdürmektedir.