Karahindiba Dergi’nin 5. sayısı raflarda! Bu sayıda neler var peki?

5. sayı ‘’Edebiyatımızda Mekân’’ ismini taşıyan dosya konusu ile okurların karşısında!

Mehmet Binboğa, ‘’Edebiyatta Mekân Unsuru’’ adlı metni ile; Serdar Ağbaba, ‘’Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Eserlerinde Mekân-Birey Algısı’’ adlı metni ile; Meral Bahar, ‘’Roman-Mekân Bağlamında Farklı Bir Gecekondu Hikâyesi: Berci Kristin Çöp Masalları’’ adlı metni ile; Nezihe Altuğ, ‘’Tragedyaların Dilinde Mekân’’ adlı metni ile; Ali Oktay Özbayrak , ‘’Bachelard’la Necatigil’in Evlerine Bakmak’’ adlı metni ile dosya konusunu kaleme alan yazarlarımız.

Dergide şiirleri yayımlananlar ise şöyle;

‘’Visal’’ isimli şiiri ile Pelin Onay , ‘’Bir Kente Benzeyen Şeylerin Ritüeli’’ isimli şiiri ile Fatih Akça , ‘’Asker’’ isimli şiiri ile Kalender Yıldız, ‘’Tadımlık ve Tanıdık’’ isimli şiiri ile Melih Özyıldırım, ‘’Senegalli Ganyotçu’’ isimli şiiri ile Emre Şahinler, ‘’Erte’’ isimli şiiri ile Handan Yıldırım, ‘’Ah Çiçekleri’’ isimli şiiri ile Aslan Kocaman, ‘’Müzeyyen’e’’ isimli şiiri ile Furkan Çağlayan, ‘’Babamda Sancak; Kuyuda Ay Nöbeti’’ isimli şiiri ile Tubanur Katı, ‘’Sustukça Ustura’’ isimli şiiri ile Ahmet Mücahit Bülbül, ‘’Ahit’’ isimli şiiri ile Ayhan Öztürkoğlu okurların karşısına çıkıyor.

Dergide öyküleri yayımlananlar ise şöyle;

‘’Cemal Bey Size Düşe-Yazdım’’ isimli öyküsü ile Şeyma Sarıkaya, ‘’Biz Bakarken Soyunamayan İhtimaller’’ isimli öyküsü ile Kasım Hasan Ünal, ‘’İstasyon Bekçisi’’ isimli öyküsü ile Yasin Özdil, ‘’Karşı Kıyı’’ isimli öyküsü ile Jale Sancak, ‘’Aynalı Dolap’’ isimli öyküsü ile Uğur Morkaya, ‘’Lahuttan Duman’’ isimli öyküsü ile Mert Yılmaz Güler, Feridun Taşkıner’in ve Olta Murataj’ın Arnavutçadan çevirdiği ‘’Kostandin’in Yemini’’ isimli öyküsü ile Mitrush Kuteli, ‘’Mektup’’ isimli öyküsü ile Sena Keskin, ‘’Muhterem Göz Göre Göre Öldü’’ isimli öyküsü ile Uğur Uçkıran, ‘’Cemal Bey’’ isimli öyküsü ile Tunç Toker, ‘’Ala’’ isimli öyküsü ile Doğukan İşler, ‘’Kozalaklar’’ isimli öyküsü ile Çiğdem Aldatmaz, ‘’Kedidir Kedi’’ isimli öyküsü ile Eyyüp Yıldırmış, Çırpınışlar isimli kitabından ‘’Yol’’ isimli bölümü ile Necati Tosuner okurları ile buluşuyor.

Göksel Bekmezci, ‘’Bir İnsanın Bacakları Ne Kadar Uzun Olmalı?’’ isimli metni ile okurların karşısına çıkıyor.

‘’İnsan Paris’te şair olarak doğar, romancı olarak büyür, öykücü olarak uyuyup dinlenir ama şair olarak ölür.’’ diyor Barış Erdoğan, ‘’Mekânı Cennet, Makamı Cehennem Olanlar…’’ isimli metni ile.

Esra Karagöz ‘’Mutluluğu saklayanlar değil paylaşanlar sürdürebilir. Ona değer biçenler değil, değer katanlar ulaşabilir.’’ diyor ‘’Bir Şeyler Üzerine Birtakım Şeyler’’ isimli metininde.

Umut Durmuşoğlu kelimeleri sunuyor, Mahir Ünsal Eriş yanıtlıyor: ‘’Kelime Heybesi’’

‘’Karahindiba Atölye’’ bölümünde ise Mevsim Yenice yayımlanması için gönderilen dört öyküyü eleştiriyor.

‘’Kuşkulu Sohbetler: Kelimelere Övgü’’ tartışma bölümünde ise yazarlarımız Ezgi Polat, Caner Almaz, Doğan Ateş, Yasin Özdil ve Serdar Ağbaba, edebiyatta mekân üzerine bir tartışma yürütüyor.

Hıdır Murat Doğan, son iki sayımızın kapak illüstrasyonunu gerçekleştirmişti. Bu sayıda derginin iç tasarımını da üstlenerek derginin bir adım daha yukarı çıkmasını sağladı. Son olarak, Karahindiba Dergi’ye çizimleri ile hayat veren çok değerli arkadaşlarımız Damla Katuk’a, İpek Şengün’e, Emre Geçer’e, Elif Gökçe Tunçel’e, Simay Handan Konuk’a ve Melih Malkondu’ya sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Karahindiba Dergi

Bir Kısım Edebi Şeyler!